X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

تعریف متره و برآورد - تعریفی نو از متره و برآورد

سه‌شنبه 8 تیر 1389

تعریف متره و برآورد

از آنجا که بنده تعاریف قبلی  متره و برآورد که مربوط به سالهای گذشته است و  درکتابها و وب ، پیش از این منتشر شده را  غیر کاربردی و منقضی شده می دانم و از طرفی علاقمند داشتن و ارائه سبکی جدید و خاص در تدریس متره و برآورد هستم  ، بر آن شدم تا در پی تعریفی که پیش از این از صورت وضعیت نموده و مورد عنایت همکاران قرار گرفت ، تعریفی خلاصه و موجز  برای متره و برآورد نیز ارائه نمایم ، این تعاریف که حاصل تجربه و مطالعه مدارک و مستندات قانونی از جمله بخشنامه های معاونت راهبردی ( سازمان مدیریت سابق و سازمان برنامه اسبق ) و قوانین مرتبط با پروژه های عمرانی و برداشتهای تجربی و عرف در پروژه هااز این موارد بوده است به شرح زیر برای اولین بار در وب منتشر می گردد و تقاضامندم جهت تکثیر و بکارگیری عمومی آن با ذکر منبع در وبلاگها و وبسایتهای خود منتشر نمایید. همچنین از همکاران محترم تقاضا دارم اگر انتقاد یا پیشنهادی در این زمینه دارند به هر طریق ممکن ( ایمیل ، تلفن ، اظهار نظر در وبلاگ و ... ) به اینجانب منعکس فرمایند.

( تعاریف در ادامه مطلب )   

 تعریف متره و برآورد (‌ متره برآورد ) 

متره :  محـاسبه و اندازه گیری مقادیر اقلام کار را ، متره گویند.( این مقادیر براساس نقشه های اجرایی و مشخصات فنی و برحسب ردیف های مربوطه تنظیم و محاسبه می گردد )

برآورد : انجام متره و محاسبه مبلغ اجرای کار را برآورد گویند.

متره برآورد: محـاسبه و اندازه گیری مقادیر اقلام کار براساس نقشه های اجرایی و مشخصات فنی و برحسب ردیف های مربوطه و  بدست آوردن مبلغ یا مبالغ کلی انجام کار را متره برآورد می گوییم. 

 

کار : به همان موضوع مورد مناقصه یا پروژه مورد اجرا ، کار گفته شده است .( این تعریفی کلی است که در فهارس بهاء و بخشنامه های سازمان مدیریت آمده است ) البته هر پروژه به بخشهای مختلفی تفکیک می گردد که خود یک کار تلقی می گردد ،مانند سیویل ، ساخت و نصب و ... 

اقلام کار : هر عملیات ، ردیفهایی اجرایی را در بر می گیرد که به آن اقلام کار می گوییم  مانند تسطیح بستر خاکریزها با گریدر که زیر مجموعه عملیات خاکی است . تذکر : هر قلم کار حداقل باید دارای شماره شناسایی ( ردیف ) ، شرح و واحد اندازه گیری بوده وجهت برآورد باید دارای مقدار و مبلغ واحد نیز باشد. 

تگ : متره ٫ متره و برآورد ٫ اقلام کار ٫ کار ٫ متره برآورد ٫ برآورد ٫ متره و براورد ٫ تعریف متره و برآورد 

 

موفق باشید.

  www.metror.ir 
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد